TESTY / CIEKAWOSTKI BIG STOPPER od Lee

1. Zestaw od Firmy LeeTo co widzicie na zdjęciu to taki można powiedzieć profesjonalny zestaw startowy do robienia fotek z długimi czasami naświetlania , który będę dla was testował i dzielił się uwagami na temat właśnie tego zestawu . W skład zestawu wchodzi :

Lee Filters Big Stopper ND 3.0 - cena około 613 zł.
Jest to wysokiej jakości, filtr szklany, o gęstości pomiędzy 9 1/3 a 10 2/3 przysłony w wielkości 100 x 100 mm. Redukuje ilość wpadającego w obiektyw światła o ok.10 przysłon, wydłużając czas naświetlania i zwiększając otwór przysłony. Filtr pozwala wszystkiemu, co jest w kadrze w ruchu - stać się rozmytym, poruszonym np chmury, wodospad, rzeka, czy fale morskie.Filtr nie ogranicza stosowania go tylko do fotografii krajobrazów, świetny jest także do zdjęć w mieście: do rozmycia lub usunięcia ruchu ulicznego, czy do fotografii poruszających się aut na autostradzie. Big Stopper pasuje do standardowego uchwytu Lee Filters, o rozstawie 100 mm i może być łączony z innymi filtrami np połówkowymi. Filtry całkowicie neutralnie szare, umożliwiają sterowanie głębią ostrości, pozwalając na maksymalnie otwarcie migawki, w celu uzyskania małej głębi ostrości w warunkach dużej jasności bez zmiany koloru. Pomagają regulować czułość używanego filmu. 
Wielkość: 100 x 100 mm. Materiał: szkło. Grubość: 2mm. 
Filtr posiada uszczelniającą piankę, która zabezpiecza przed wpadaniem bocznego światła. 
Lee Filters Foundation Kit uchwyt podstawowy - cena około 379 zł.
Lee Filters Foundation Kit to uchwyt podstawowy systemu Lee wyposażony w trzy szyny (tzw. sloty) do filtrów. Można go przebudować za pomocą dodatkowych szyn i śrub, adaptując do własnych potrzeb. Możliwe jest wtedy używanie różnej ilości slotów do różnej grubości filtrów: zarówno 1, 2 lub 4 mm. Ponadto uchwyt daje możliwość zastosowania nakręcanego filtra polaryzacyjne o średnicy 105mm dzięki oferowanemu przez Lee pierścieniowi do polaryzacji. Pierścień ten montuje się na ostatnim slocie uchwytu, pozwlając na niezależny obrót polaryzacji względem wykorzystanych w uchwycie filtrów połówkowych. 
Zestaw zawiera: uchwyt z zamocowanymi 2 slotami na filtry z użyciem śrub 13mm (1/2), śrubokręt, 1 dodatkowy komplet slotów (szyn) oraz 1 zapasowy komplet śrub o długości 19mm (3/4). 

Lee Filters Wideangle Ring Adapter szerokokątny 77 mm - cena około 254 zł.
Adapter 77mm to adapter szerokokątny pozwalający zamocować uchwyt i osłony Lee na obiektywach szerokokątnych o średnicy 77mm. 
Adapter gwintowy, ma kluczowe znaczenie dla systemu filtrów prostokątnych. Przykręcany jest do obiektywu za pomocą gwintu filtrowego ( w zależności od posiadanego obiektywu, oferowane są w zakresie od 49mm do 105mm), a z kolei uchwyt podstawowy ( bądź kompendium) zatrzaskiwany jest na zewnętrznym pierścieniu adaptera. 
Do takiego kompletu, potrzebne są już tylko wybrane filtry, aby móc cieszyć się stosowaniem systemu LEE!!! 
Firma LEE Filters daje możliwość stosowania dwóch typów adapterów, dzięki którym możemy właściwie dopasować system LEE do własnych potrzeb, jednocześnie nie martwiąc się o tak niepożądany efekt winiety, przy użyciu skrajnie szerokokątnych obiektywów. 
Standardowe adaptery są odpowiednie do stosowania z obiektywami o ogniskowej od około 24-28mm (odpowiednik 35mm SLR) i wzwyż. W przypadku stosowania obiektywów o bardziej szerokokątnych ogniskowych, zalecamy stosowanie adapterów w wersji szerokokątnej. 
Adaptery szerokokątne, dzięki swojej unikalnej budowie ( gwint mocowania „schowany” jest w podstawie adaptera) dają możliwość „cofnięcia” systemu w stronę obiektywu, o szerokość gwintu, dzięki czemu odzyskujemy w ten sposób 2-4 mm, które są tak ważne przy rozbudowie systemu, przy jednoczesnym stosowaniu z obiektywami szerokokątnymi. 
Zarówno adaptery standardowe jak i adaptery szerokokątne są kompatybilne z uchwytem podstawowym oraz z kompendiami proponowanymi przez firmę LEE Filters.

TEST / OPIS / WRAŻENIA

Wczoraj pierwszy dzień testów , Toruń Wisła efekty marne zdjęcia w pełnym słońcu i straszliwe przepalenia chmur przy długich czasach , (przydał by się filtr polaryzacyjny albo jakiś połówkowy).
Problemem było też światło wpadające przez wizjer aparatu które przy długich czasach zabarwiało zdjęcie na różowo. 
Efekt jedna fotka nadająca się do pokazania , oczywiście po małej obróbce :) 
Podsumowanie - Zabawa jest ciekawa , zestaw potrafi wiele , trzeba się go nauczyć i pamiętać o zaślepce na wizjer :)


Technical details:
Camera - Nikon
Lens - Sigma 10-20
Shuter Speed - 57 s
E.V - (0)
Aperture - f/7.1
ISO/Film - 100 
Filtr Lee Big Stopper

To już kolejne dni jak poznaje ten zestaw który daje wiele frajdy , zabawy i kombinowania :) , wczorajszy dzień czyli niedzielę spędziłem nad Wisłą , tym razem bardziej przygotowany i minimalnie bardziej doświadczony wcześniejszymi wyprawami z zestawem od Lee . Efekt kilka fotek które wam pokarze . Jedno jest pewne by wykorzystać pełną moc filtra konieczna jest zmiana miejscówki he he Wisła jest zbyt leniwa by pokazać co można osiągać z tym filtrem :) . Zdjęcia które widzicie nie zostały poddane żadnej obróbce , są takie jak ustrzeliło je oko aparatu . Pozdrawiam


Parametry techniczne zdjęć umieszczę jeszcze dziś . Pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz